Uchwała nr VI/64/2021
jakiego organu | Rady Gminy |
---|---|
z dnia | |
w sprawie | zasad udzielania dotacji celowej spółkom wodnym, trybu postępowania w sprawie udzielania dotacji i sposobu jej rozliczania |
na podstawie | Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz. U. z 2020 r., poz. 713 ze zm.) oraz art. 443 ust.2, 3 i 4 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (tekst jednolity: Dz. U. z 2021 r., poz. 624 ze zm.) i art. 221 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2021 r., poz. 305) po zgłoszeniu Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi,Rada Gminy Osielsko uchwala, co następuje: |
status uchwały | obowiązująca |
§1.Określa się zasady udzielania dotacji celowej spółkom wodnym, tryb postępowania w sprawie udzielania dotacji i sposób jej rozliczania.
Rozdział 1
Zasady udzielania dotacji celowej spółkom wodnym
§ 2.Spółki wodne działające na terenie Gminy Osielsko mogą otrzymać z budżetu Gminy Osielsko pomoc finansową w formie dotacji celowej.
§ 3.Spółka wodna ubiegająca się o dotację musi spełniać następujące warunki:
1) dotację celową przeznaczyć na bieżące utrzymanie wód i urządzeń wodnych oraz na finansowanie lub dofinansowanie inwestycji na terenie Gminy Osielsko;
2) zabezpieczyć udział środków własnych w formie nakładów rzeczowych, finansowych lub rzeczowo-finansowych na realizację prac, na które ma być udzielona dotacja w wysokości co najmniej 10 %kosztowej wartości robót objętych planowanym przedsięwzięciem;
3) zadanie, na które spółka ubiega się o dofinansowanie winno służyć poprawie stosunków wodnych na terenie Gminy Osielsko.
§ 4.1.Kwota przeznaczona na udzielenie dotacji, o której mowa w § 2, ustalona będzie w budżecie Gminy Osielsko na dany rok.
2. Wysokość udzielonej dotacji celowej dla spółki wodnej w danym roku może wynieść do 90% kosztów realizacji zadania, lecz nie może przekroczyć wysokości środków finansowych zabezpieczonych na ten cel w budżecie Gminy Osielsko na dany rok budżetowy.
§ 5. Dotacje stanowiące pomoc deminimis mogą być udzielane na podstawie niniejszej uchwały do dnia 30 czerwca 2024 roku.
Rozdział 2
Tryb postępowania w sprawie udzielania dotacji
§ 6. 1. Przyznanie dotacji następuje na podstawie pisemnego wniosku spółki wodnej, którego wzór stanowi Załącznik 1do niniejszej uchwały.
2. W przypadku ubiegania się o dotację przez spółki wodne prowadzące działalność gospodarczą udzielone dofinansowanie będzie stanowić pomoc de minimis w rozumieniu Rozporządzenia Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 352/1 z 24.12.2013 r., Dz. Urz. UE L 215/3 z 7.07.2020 r.).
3. Spółki wodne ubiegające się o pomoc de minimis powinny wraz z wnioskiem o udzielenie dotacji celowej dołączyć:
1) wszystkie zaświadczenia/oświadczenia o pomocy de minimis, jaką otrzymały w roku podatkowym, w którym ubiegają się o pomoc oraz w dwóch poprzednich latach podatkowych albo oświadczenie o wielkości pomocy de minimis otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenie o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie;
2) informacje określone w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. z 2010 r. Nr 53, poz. 311 ze zm.).
§ 7.1.Wnioski podlegają ocenie pod względem formalnym i merytorycznym.
2. W przypadku stwierdzenia braków formalnych lub innych wad wniosku spółka wodna zostanie wezwana do ich usunięcia w terminie 7 dni od daty otrzymania wezwania.
3. W przypadku nieuzupełnienia braków formalnych wniosku w wyznaczonym terminie, o którym mowa w ust. 2, wniosek pozostaje bez rozpatrzenia.
4. Spółka wodna zostanie poinformowana pisemnie o wynikach oceny wniosku i podjętym rozstrzygnięciu.
§ 8.1. Warunkiem udzielenia dotacji, o której mowa w § 2, jest zawarcie pisemnej umowy pomiędzy spółką wodną a Gminą Osielsko.
2. Umowa powinna określać w szczególności:
1) szczegółowy opis zadania, w tym cel, na jaki dotacja została przyznana i termin wykonania zadania;
2) wysokość dotacji i tryb płatności;
3) termin wykorzystania dotacji, w którym ma być udzielona dotacja;
4) tryb kontroli wykonania udzielonej dotacji;
5) termin i sposób rozliczenia udzielonej dotacji;
6) termin zwrotu niewykorzystanej części dotacji.
§ 9. Dotację celową przekazuje się na rachunek bankowy spółki wodnej podany we wniosku.
Rozdział 3
Sposób rozliczania dotacji
§ 10. 1. Rozliczenie wykorzystania dotacji celowej przez spółkę wodną nastąpi na podstawie sprawozdania sporządzonego zgodnie z Załącznikiem 2 do niniejszej uchwały.
2. Rozliczenie wykorzystania dotacji celowej przez spółkę wodną powinno nastąpić w terminie do 30 listopada roku budżetowego, w którym udzielono dotacji.
§ 11.Dotacja celowa udzielona spółce wodnej, która została:
1) wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem;
2) pobrana nienależnie lub w nadmiernej wysokości;
3) niewykorzystana w całości lub części,podlega zwrotowi do budżetu Gminy Osielsko na zasadach określonych przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.
§ 12. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Osielsko.
§ 13. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Uzasadnienie
Spółki wodne mogą korzystać z pomocy finansowej z budżetu jednostek samorządu terytorialnego na bieżące utrzymanie wód i urządzeń wodnych oraz na finansowanie lub dofinansowanie inwestycji, zgodnie z art. 443 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (tekst jednolity: Dz. U. z 2021 r., poz. 624 ze zm.). Zgodnie z art. 443 ust 3 powyższej ustawy Prawo wodne pomoc finansowa polega na udzielaniu dotacji celowej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych z budżetów jednostek samorządu terytorialnego.Na podstawie art. 443 ust. 4 ustawy Prawo wodne zasady udzielania dotacji celowej, tryb postępowania w sprawie udzielenia dotacji i sposób jej rozliczania określa organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego w drodze uchwały będącej aktem prawa miejscowego.
Zgodnie z art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (tekst jednolity: Dz. U. z 2021 r., poz. 743) projekt programu pomocowego przewidujący udzielenie pomocy de minimis podlega wyłącznie zgłoszeniu Prezesowi Urzędu, który w terminie 14 dni może przedstawić zastrzeżenia dotyczące przejrzystości zasad udzielania pomocy. Na podstawie art. 7 ust. 3a wyżej wymienionej ustawy o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej projekt programu pomocowego przewidujący udzielenie pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie podlega wyłącznie zgłoszeniu ministrowi właściwemu do spraw rolnictwa, który w terminie 14 dni może przedstawić zastrzeżenia dotyczące przejrzystości zasad udzielania pomocy.
Projekt Uchwały Rady Gminy Osielsko w sprawie zasad udzielania dotacji celowej spółkom wodnym, trybu postępowania w sprawie udzielania dotacji i sposobu jej rozliczania został zgłoszony Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi pismami z dnia 4 czerwca 2021 r. znak: OŚ.0006.4.2021.
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pismem z dnia 10 czerwca 2021 r. (data wpływu do Urzędu Gminy Osielsko: 14 czerwca 2021 r.) znak sprawy: DMP-2.530.238.2021wniósł uwagi w odniesieniu do § 5 ust. 2 i ust. 3 pkt 2 projektu uchwały. Zaznaczył również, że „aktualnie możliwe jest udzielenie pomocy de minimis na podstawie programów pomocy zgodnych z przepisami rozporządzenia 1407/2013 do dnia 30 czerwca 2024 r.„ Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi pismem z dnia 15 czerwca 2021 r. (data wpływu do Urzędu Gminy Osielsko: 15 czerwca 2021 r.) znak: BF.pp.0220.559.2021wyraził opinię, że mając na uwadze art. 7 ust. 3a ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2021 r., poz. 743) z treści uchwały należy usunąć przepisy regulujące udzielanie pomocy publicznej w rolnictwie. Przewidziana w projekcie pomoc nie stanowi pomocy publicznej w rolnictwie, a zatem ww. przepisy nie mają do niej zastosowania.
Mając powyższe na uwadze podjęcie niniejszej uchwały należy uznać za celowe i zasadne.