Lokalizacja i charakterystyka
Administracyjnie, gmina Osielsko wchodzi w skład województwa kujawsko-pomorskiego, powiatu bydgoskiego. Gmina jest położona na północnych obrzeżach Bydgoszczy, pomiędzy rzekami Wisłą i Brdą. Obszar gminy wynosi 10301,03 ha, powierzchnię ok. 58% porastają lasy. Wschodnią i południową granicą gmina przylega do ważnych korytarzy ekologicznych, umożliwiających przemieszczanie się gatunków pomiędzy odmiennymi obszarami o dużej różnorodności biologicznej. Część zachodnia gminy to Dolina Brdy z mikroregionem Bożenkowa położonym wśród lasów stanowiących przedsionek Borów Tucholskich, z wieloma pomnikami przyrody. Niewielki fragment na wschodzie gminy należy do Doliny Fordońskiej i wchodzi w skład Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Wisły. Na szczególną uwagę zasługuje tu „Parów Jarużyński” z ciekawą roślinnością oraz źródliskami. Widząc szczególną potrzebę ochrony tego miejsca, Rada Gminy Osielsko uchwaliła 17 marca 2000r. użytek ekologiczny „Uroczysko Prodnia”. Ze skarpy z różnicą poziomów ok. 60m widać piękną panoramę Wisły. Atrakcyjne walory krajobrazowe gminy można poznać korzystając z kilku pieszych szlaków turystycznych. Największa, centralna część gminy leży na skraju Wysoczyzny Świeckiej, wzdłuż drogi krajowej Nr 5. Odległość od siedziby gminy do centrum Bydgoszczy wynosi 7 km.
Naturalną konsekwencją takiego położenia są związki funkcjonalne z infrastrukturą miejską. W oparciu o wybudowany w 2000r. wspólnie z Bydgoszczą kolektor sanitarny, gmina sukcesywnie rozwija sieć kanalizacji grawitacyjnej i tłocznej. Gmina Osielsko jest laureatem konkursu NFOŚiGW na najlepszą gospodarkę wodno-ściekową na terenach wiejskich 2000r. uzyskując wyróżnienie w wys.250 tys. zł.
W skład Gminy wchodzi siedem sołectw: Bożenkowo, Jarużyn, Maksymilianowo, Niemcz, Niwy-Wilcze, Osielsko i Żołędowo. Powierzchnia użytków rolnych maleje. Słabe bonitacyjnie gleby o niskiej użyteczności rolniczej są w polityce przestrzennej gminy przeznaczane na funkcje pozarolnicze.
W ostatnich latach przeznacza się na inwestycje, ponad 40% wydatków budżetowych. Korzystamy ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Gmina Osielsko rozwija się bardzo intensywnie, w wyniku, czego występuje wysokie dodatnie saldo migracji. W 1990r. liczba ludności wynosiła 5.280 osób, a wg danych na 30.06.2008r. gmina liczy już 9.788 mieszkańców. Docelowo, liczba mieszkańców może wzrosnąć w ciągu kilkunastu lat do ponad 30 tysięcy bieżąca liczba ludności
Od wielu lat Osielsko znajduje się wśród gmin klasyfikowanych w rankingu „Rzeczpospolitej” prezentującej najlepsze samorządy w Polsce. Poczynając od 94 miejsca w 2000 r., 64 miejsca w 2001 r., 54 miejsca w 2002 r., po późniejszej zmianie kryteriów, gmina Osielsko zajęła 6 miejsce w 2007 r. (za wyniki lat 2003 - 2006) i najwyższe dotąd - 2 miejsce w 2008 r. wśród gmin wiejskich, za wyniki osiągnięte w latach 2004-2007.
Od 2005 roku uczestniczymy w programie 'Przejrzysta Polska'.
Będąc na terenie Gminy warto zobaczyć:
- w Osielsku – kościół parafialny z 1844 roku z barokowymi XVII – wiecznymi ołtarzami,
- w Żołędowie – drewniany kościółek rzymskokatolicki, który w obecnym kształcie istnieje od 1715r.
Warto inwestować i osiedlać się na terenie Gminy Osielsko, ponieważ okalające gminę kompleksy leśne stwarzają znakomity mikroklimat, a prowadzone inwestycje proekologiczne czynią gminę czystą i zdrową.
Urząd Gminy Osielsko 86-031 Osielsko, ul Szosa Gdańska 55A
Wójt Gminy Osielsko – Janusz Jedliński.
Wykaz telefonów
Mapa gminy