Uchwała nr X/86/2024
jakiego organu | Rady Gminy |
---|---|
z dnia | |
w sprawie | wyrażenia zgody na utworzenie Młodzieżowej Rady Gminy Osielsko i nadania jej statutu |
na podstawie | Na podstawie art. 5b ust. 2 i ust. 10 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2024 r., poz. 1465ze zm. poz. 1572 ) Rada Gminy Osielsko uchwala, co następuje: |
status uchwały | obowiązująca |
§ 1. 1. Rada Gminy Osielsko, z własnej inicjatywy, wyraża zgodę na utworzenie Młodzieżowej Rady Gminy Osielsko i nadaje jej statut stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
2. Podjęcie czynności związanych z wyborem członków pierwszej Młodzieżowej Rady Gminy Osielsko winno nastąpić nie wcześniej, niż po upływie 14 dni i nie później, niż w terminie 60 dni od dnia wejścia w życie niniejszej uchwały.
§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Osielsko.
§ 3. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Uzasadnienie
Utworzenie młodzieżowej rady gminy oraz nadanie jej statutu jest, na podstawie art. 5b ust. 10 ustawy o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2024 r., poz. 1465 ze zm.), wyłączną kompetencją rady gminy. Rada Gminy Osielsko wyraziła zgodę na utworzenie Młodzieżowej Rady Gminy Osielsko z własnej inicjatywy i na podstawie przepisów przywołanego art. 5b (ust. 10, 11 i 13) ustawy określiła:
1) tryb i kryteria wyboru członków Młodzieżowej Rady Gminy Osielsko;
2) zasady działania Młodzieżowej Rady Gminy Osielsko;
3) zasady wygaśnięcia mandatu i odwołania członka Młodzieżowej Rady Gminy Osielsko;
4) szczegółowe zasady zwrotu kosztów oraz zasady delegowania przedstawicieli Młodzieżowej Rady Gminy Osielsko na zorganizowane wydarzenia, na których reprezentują oni Młodzieżowej Rady Gminy Osielsko;
5) szczegółowe wymagania, które musi spełniać opiekun Młodzieżowej Rady Gminy Osielsko, zakres jego obowiązków oraz zasady jego odwoływania.
W Statucie nie powielano przepisów ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym odnośnie charakteru, kompetencji i zadań młodzieżowej rady gminy, które zostały w poszczególnych ustępach art. 5b ustawy określone w sposób następujący:
„5. Młodzieżowa rada gminy ma charakter konsultacyjny, doradczy i inicjatywny.
6. Młodzieżowa rada gminy może zgłosić do uprawnionych podmiotów wniosek o podjęcie inicjatywy uchwałodawczej. Tryb zgłaszania wniosku o podjęcie inicjatywy uchwałodawczej określa statut gminy lub odrębna uchwała rady gminy.
7. W sprawach dotyczących gminy młodzieżowa rada gminy może kierować zapytania lub wnioski w formie uchwały. Uchwała powinna zawierać krótkie przedstawienie stanu faktycznego będącego jej przedmiotem oraz wynikające z niej pytania. Wójt lub osoba przez niego wyznaczona są obowiązani udzielić odpowiedzi na piśmie, nie później niż w terminie 30 dni od dnia otrzymania uchwały.
8. Do zadań młodzieżowej rady gminy należy w szczególności:
1) opiniowanie projektów uchwał dotyczących młodzieży;
2) udział w opracowaniu dokumentów strategicznych gminy na rzecz młodzieży;
3) monitorowanie realizacji dokumentów strategicznych gminy na rzecz młodzieży;
4) podejmowanie działań na rzecz młodzieży, w szczególności w zakresie edukacji obywatelskiej, na zasadach określonych przez radę gminy.
9. Młodzieżowa rada gminy może współuczestniczyć w działaniach związanych z tworzeniem i realizacją rządowych dokumentów strategicznych dotyczących polityki młodzieżowej.
14. Wyboru opiekuna młodzieżowej rady gminy dokonuje rada gminy spośród kandydatów wskazanych przez młodzieżową radę gminy.”
Ustawa o samorządzie gminnym w art. 5b ust. 10 nie ustanowiła zasady wyłaniania członków młodzieżowej rady gminy w drodze wyborów, do których należy odnosić normy art. 169 ust. 2 Konstytucji RP (wybory powszechne, równe, bezpośrednie i odbywają się w głosowaniu tajnym) albowiem młodzieżowa rada nie ma przymiotu organu władzy publicznej. Kwestie ustalenia "kryteriów i trybu wyboru" członków młodzieżowej rady, mającej charakter konsultacyjny, doradczy i inicjatywny, ustawodawca powierzył organowi stanowiącemu gminy do uregulowania w statucie. Rada Gminy Osielsko określiła, że członkowie młodzieżowej rady są wybierani spośród młodzieży, w wieku od 13 do 19 lat, zamieszkałej na terenie gminy Osielsko,na dwuletnią kadencję, w trybie konkursu. Ponadto, określono dla kandydatów następujące warunki:
• wyrażenie zgody na pracę w Radzie (w przypadku osób niepełnoletnich zgodę musi wyrazić także rodzic lub opiekun prawny);
• wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych i wizerunku (w przypadku osób niepełnoletnich zgodę musi wyrazić także rodzic lub opiekun prawny);
• przedstawienie listy poparcia dla swojej kandydatury z podpisami przynajmniej 10 osób w wieku 13-19 lat (w przypadku osób niepełnoletnich zgodę musi wyrazić także rodzic lub opiekun prawny).
Kandydat przystępujący do konkursu może także dołączyć dokumenty potwierdzające swoją społeczną działalność, w tym np. wolontariat, działalność w samorządzie szkolnym i inne.
Określając skład komisji konkursowej zwrócono uwagę na kwestie jej bezstronności.„Członkiem komisji nie może być osoba, która z kandydatem przystępującym do konkursu pozostaje w stosunku pokrewieństwa albo powinowactwa do drugiego stopnia (..) Członkowie komisji składają w tej sprawie stosowne oświadczenia.”
Istotnym etapem Konkursu, oprócz sprawdzenia wymogów formalnych jest test, który ma obejmować 15 pytań z zakresu:wiedzy o ustroju i zadaniach samorządu gminnego,historii Gminy Osielsko oraz wiedzy o aktualnych zasobach Gminy Osielsko.Kandydaci mogą otrzymać dodatkowo od 1 do maksymalnie 3 punktów w przypadku potwierdzenia społecznej działalności, o której mowa § 3 ust. 3 (po 1 punkcie za każdy rodzaj działalności). Radnymi zostają kandydaci, którzy w trakcie konkursu uzyskali najwyższą liczbę punktów. W razie uzyskania przez kilku kandydatów tej samej liczby punktów, w przypadku najniższej liczby punktów decydujących o ostatecznym składzie Rady, komisja dokonuje wyboru kandydatów poprzez losowanie.
Określenie minimalnej liczby członków młodzieżowej rady (liczby 9), ma konsekwencje w odniesieniu do jej podstaw funkcjonowania (w § 12.: „Jeżeli w wyniku konkursu nie dojdzie do obsadzenia mandatów Radnych w liczbie co najmniej 9, Wójt zarządza przeprowadzenie ponownego konkursu” (…) oraz w § 30.: „Rada ulega automatycznemu samorozwiązaniu, jeżeli w wyniku wygaśnięcia lub utraty mandatu, liczba Radnych zmniejszy się poniżej 9.”)
Określając zasady zwrotu kosztów oraz zasady delegowania przedstawicieli Młodzieżowej Rady Gminy Osielsko na zorganizowane wydarzenia, na których reprezentują oni Młodzieżowej Rady Gminy Osielsko, wzięto pod uwagę m.in. kwestie dostępności komunikacyjnej.
Rada Gminy Osielsko skorzystała z możliwości określenia szczegółowych wymagań, które musi spełniać opiekun Młodzieżowej Rady, zakres jego obowiązków oraz zasady jego odwoływania. Wzięto tu m.in. pod uwagę konieczność posiadania doświadczenia w działalności samorządowej oraz w pracy z młodzieżą lub na jej rzecz, a także niekaralność (w tym nie figurowanie w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym).
Statut Młodzieżowej Rady Gminy Osielsko może być zmieniany w trybie przewidzianym dla jego nadania.