Uchwała nr X/84/2024
jakiego organu | Rady Gminy |
---|---|
z dnia | |
w sprawie | określenia zasad udzielania dotacji celowej w ramach Programu Priorytetowego „Ciepłe Mieszkanie” na terenie Gminy Osielsko |
na podstawie | Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2024 r., poz. 1465 ze zm.) oraz art. 400a ust. 1 pkt 21 i 22, art. 403 ust. 4 pkt 1 lit. a i b, ust. 5 i 6 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz. U. z 2024 r., poz. 54 ze zm.) Rada Gminy Osielsko uchwala, co następuje: |
status uchwały | obowiązująca |
Rozdział 1
Postanowienia ogólne
§ 1. Określa się zasady udzielania dotacji celowej (zwanej dalej dotacją) osobom fizycznym i wspólnotom mieszkaniowym w ramach Programu Priorytetowego „Ciepłe Mieszkanie” (zwanym dalej Programem) na terenie Gminy Osielsko, obejmujące:
1) kryteria wyboru inwestycji do dofinansowania;
2) tryb postępowania w sprawie udzielenia dotacji;
3) sposób rozliczania dotacji.
Rozdział 2
Zasady udzielania dotacji
§2. Program będzie realizowany w 2025 roku.
§3. Środki na realizację programu przekazywane będą Gminie Osielsko w formie dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie za pośrednictwem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu (zwanym dalej WFOŚiGW w Toruniu).
§4. Beneficjentem końcowym może być:
1) osoba fizyczna;
2) wspólnota mieszkaniowa.
§5.1.Dofinansowanie przyznaje się Beneficjentowi końcowemu na demontaż wszystkich nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe służących do ogrzewania lokalu mieszkalnego, które zostały zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków oraz:
1) zakup i montaż źródła ciepła do celów ogrzewania lub ogrzewania i ciepłej wody użytkowej (zwanej dalej cwu) albo
2) podłączenie lokalu mieszkalnego do efektywnego źródła ciepła w budynku, spełniającego wymagania, o których mowa w załącznikach 1a i 1b do niniejszej uchwały.
2.Dodatkowo mogą być wykonane (dopuszcza się wybór więcej niż jednego elementu z zakresu):
1) demontaż oraz zakup i montaż nowej instalacji centralnego ogrzewania i/lub cwu w lokalu mieszkalnym, instalacji gazowej od przyłącza gazowego / zbiornika na gaz do kotła;
2) zakup i montaż okien w lokalu mieszkalnym lub drzwi oddzielających lokal od przestrzeni nieogrzewanej lub środowiska zewnętrznego (zawiera również demontaż);
3) zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w lokalu mieszkalnym;
4) zakup/montaż materiałów budowlanych wykorzystywanych do ocieplenia przegród budowlanych zewnętrznych i wewnętrznych oddzielających pomieszczenia ogrzewane od nieogrzewanych;
5) dokumentacja projektowa dotycząca zakresu, o którym mowa w pkt 1 – 3.
§6. Określa się następujące poziomy dofinansowania dla Beneficjentów końcowych:
1) podstawowy poziom dofinansowania;
2) podwyższony poziom dofinansowania;
3) najwyższy poziom dofinansowania.
§7. 1. W przypadku, gdy w lokalu mieszkalnym, w którym realizowane jest przedsięwzięcie, prowadzona jest działalność gospodarcza rozumiana zgodnie z unijnym prawem konkurencji, wysokość dotacji jest pomniejszana proporcjonalnie do powierzchni zajmowanej na prowadzenie działalności gospodarczej.
2. W przypadku, gdy działalność gospodarcza jest prowadzona na powierzchni całkowitej przekraczającej 30% lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym, przedsięwzięcie nie kwalifikuje się do dofinansowania.
3. W przypadku współwłasności lub wspólnego ograniczonego prawa rzeczowego Beneficjent końcowy może otrzymać dofinansowanie, jeżeli przedłoży zgodę wszystkich współwłaścicieli lub uprawnionych do ograniczonego prawa rzeczowego na realizację przedsięwzięcia.
4. Przedsięwzięcie realizowane w ramach Programu może być dofinansowane z innych środków publicznych, z tym, że łączna kwota dofinansowania na przedsięwzięcie nie może przekroczyć 100% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.
5. Warunkiem udzielenia dofinansowania jest zobowiązanie się Beneficjenta końcowego, że po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia w ramach Programu w lokalu mieszkalnym objętym dofinansowaniem nie będą zainstalowane dodatkowe źródła ciepła na paliwa stałe o klasie niższej niż 5 klasa według normy przenoszącej normą europejską EN 303-5.
6. Zakres przedsięwzięcia finansowanego w ramach Programu musi być zgodny z programem ochrony powietrza w rozumieniu art. 91 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska, właściwym ze względu na usytuowanie budynku, w którym znajduje się lokal mieszkalny objęty dofinansowaniem, obowiązującym na dzień złożenia wniosku o dofinansowanie.
7. Wszystkie zainstalowane oraz użytkowane urządzenia służące do celów ogrzewania lub ogrzewania i cwu będą spełniać docelowe wymagania aktów prawa miejscowego, w tym uchwał antysmogowych obowiązujących na terenie położenia budynku, w którym znajduje się lokal mieszkalny objęty dofinansowaniem.
8. W ramach Programu można dofinansować zakup i montaż tylko jednego źródła ciepła dla lokalu do celów ogrzewania lub ogrzewania i cwu. Wyjątek stanowi ogrzewanie elektryczne, które może się składać z kilku urządzeń trwale zainstalowanych w lokalu mieszkalnym, tworzących system ogrzewania tego lokalu mieszkalnego.
9. Wymieniane źródło ciepła na paliwo stałe musi być trwale wyłączone z użytku.
10. Na jeden lokal mieszkalny może być udzielone jedno dofinansowanie w ramach Programu.
Rozdział 3
Tryb postępowania w sprawie udzielania dotacji
§ 8. 1. Przyznanie dotacji następuje na podstawie pisemnego wniosku Beneficjenta końcowego, którego wzór stanowią Załączniki2a i 2b do niniejszej uchwały.
2. Beneficjent końcowy ubiegający się o dofinansowanie, w terminie do 30 maja 2025 r. składa wniosek o przyznanie dotacji.
3. Do wniosku, o którym mowa w ust. 2 należy dołączyć następujące dokumenty:
1) kopię aktualnego dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do lokalu mieszkalnego, w którym będzie realizowane przedsięwzięcie;
2) kopię ostatnio złożonego zeznania podatkowego zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych;
3) zaświadczenie o wysokości przeciętnego miesięcznego dochodu przypadającego na jednego członka gospodarstwa domowego, wydane przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej (Dział Świadczeń Rodzinnych) zgodnie z art. 411 ust. 10g ustawy – Prawo ochrony środowiska – dotyczy poziomu podwyższonego i najwyższego;
4. Wnioski o przyznanie dofinansowania będą podlegać ocenie formalnej i merytorycznej w terminie do 30 dni od daty ich złożenia. O kolejności rozpatrywania wniosków o przyznanie dotacji decyduje data i godzina wpływu wniosku do Urzędu Gminy Osielsko.
5. W przypadku stwierdzenia uchybień formalno-prawnych lub innych braków w dokumentacji, wzywa się wnioskodawcę do ich usunięcia w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania. Wniosek niespełniający wymogów formalnych lub merytorycznych, nieuzupełniony we wskazanym terminie podlega odrzuceniu, o czym wnioskodawca zostanie poinformowany pisemnie.
6. Złożenie wniosku o przyznanie dofinansowania nie jest równoznaczne z przyznaniem dotacji.
7. Decyzja o udzieleniu dofinansowania jest podejmowana przez Gminę Osielsko dla wniosków o dofinansowanie, które pozytywnie przeszły ocenę formalną i merytoryczną.
8. Dotacja udzielana będzie na podstawie umowy sporządzonej zgodnie z art. 250 ustawy
z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tj. Dz. U. z 2024 r., poz. 1530 ze zm.) zawieranej w formie pisemnej. Beneficjent końcowy podpisując umowę zobowiązuje się do realizacji zadania w terminach, w zakresie i na zasadach w niej określonych.
Rozdział 4
Sposób rozliczania dotacji
§ 9. 1. Po wykonaniu inwestycji Beneficjent końcowy w trybie ustalonym umową, o której mowa w § 8 ust. 8 składa do Urzędu Gminy Osielsko wniosek o płatność, którego wzór stanowią załączniki 3a i 3b do niniejszej uchwały.
2. Do rozliczenia końcowego należy dołączyć następujące dokumenty:
1) potwierdzenie trwałego wyłączenia z użytku źródła ciepła na paliwo stałe. Potwierdzeniem trwałego wyłączenia z użytku źródła ciepła na paliwo stałe jest imienny dokument zezłomowania / karta przekazania odpadu / formularz przyjęcia odpadów metali. W przypadku pieców kaflowych i innych źródeł ciepła, które nie podlegają zezłomowaniu, należy przedstawić odpowiedni protokół kominiarski wydany przez mistrza kominiarskiego, potwierdzający trwałe odłączenie od przewodu kominowego;
2) dokumenty zakupu, czyli kopie faktur lub innych równoważnych dokumentów księgowych, potwierdzających nabycie materiałów, urządzeń lub usług;
3) dokumenty potwierdzające spełnienie wymagań technicznych określonych w załącznikach nr 1a i 1b do niniejszej uchwały;
4) dokument potwierdzający instalację źródła przez instalatora posiadającego odpowiednie uprawnienia (w szczególności w przypadku kotłów gazowych, protokołu ze sprawdzenia szczelności instalacji czy protokołu sporządzonego przez kominiarza w zakresie prawidłowego działania kanałów spalinowych i wentylacyjnych).
3. Gmina Osielsko, nie częściej niż raz na kwartał, składa zbiorcze zestawienie zrealizowanych przez Beneficjentów końcowych przedsięwzięć do WFOŚiGW w Toruniu.
4. Gmina Osielsko wypłaci Beneficjentom końcowym dofinansowanie o równowartości środków otrzymanych z WFOŚiGW w Toruniu w terminie 14 dni roboczych od dnia ich otrzymania w zakresie objętym rozliczonym wnioskiem o płatność.
5. Nie wypłaca się dofinansowania, jeżeli Beneficjent końcowy zbył przed dniem wypłaty dofinansowania lokal mieszkalny objęty dofinansowaniem.
Rozdział 5
Postanowienia końcowe
§ 10. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Osielsko.
§ 11. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko – Pomorskiego.
Uzasadnienie
W związku z zawartą w dniu 11 kwietnia 2024 r. umową o dofinansowanie nr DM24016/OA-cm w ramach Programu Priorytetowego „Ciepłe Mieszkanie” pomiędzy Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu a Gminą Osielsko zaistniała konieczność określenia zasad udzielania dotacji celowej w ramach Programu Priorytetowego „Ciepłe Mieszkanie” na terenie Gminy Osielsko dla Beneficjentów końcowych, którzy są właścicielami lokali mieszkalnych w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych objętych dofinansowaniem.
Celem Programu Priorytetowego „Ciepłe Mieszkanie”jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji pyłów i gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych.
W związku z powyższym podjęcie uchwały jest zasadne.