Nr V/57/05
jakiego organu | Rady Gminy |
---|---|
z dnia | |
w sprawie | zmiany uchwały uchwalenia rocznego programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz z podmiotami, o których mowa w art.3 ust.3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie – na 2005r. |
na podstawie | . |
status uchwały | obowiązująca |
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust. 2 pkt 2, art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591, z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271, Nr 214, poz. 1806; z 2003 roku Nr 80, poz. 717, Nr 162, poz. 1568; z 2004 roku Nr 102, poz. 1055 i Nr 116, poz. 1203), art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. Nr 96, poz. 873 z późn. zm.) Rada Gminy Osielsko uchwala, co następuje:
§ 1. W Uchwale Nr VII/ 63/2004 Rady Gminy Osielsko z dnia 25 listopada 2004 r. w sprawie uchwalenia rocznego programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz z podmiotami, o których mowa w art.3 ust.3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie – na 2005r. wprowadza się następujące zmiany: 1) W § 3:
a) w ust. 1 dodaje się pkt 5 i 6 o następującym brzmieniu:
„5) udzielania organizacjom ze strony Urzędu pomocy w przygotowywaniu wniosków o środki finansowe na realizację zadań;
6) promowania organizacji poprzez sporządzanie i umieszczanie na stronie internetowej Gminy Osielsko tzw. „mapy aktywności”, która będzie zawierała najistotniejsze dane o organizacjach w celu umożliwienia uzyskania przez zainteresowanych obywateli informacji o działalności organizacji.”
b) dodaje się ust. 4 o następującym brzmieniu:
„4. Wójt sporządzi karty usług, które będą zawierały określone przepisami prawa informacje o procedurach dotowania wspieranych lub powierzanych do realizacji organizacjom zadań publicznych, w tym procedury składania ofert, zawierania umów oraz składania sprawozdań. Karty usług będą zamieszczane na stronie internetowej Urzędu Gminy Osielsko oraz udostępniane w siedzibie Urzędu. W przypadku nastąpienia zmiany przepisów prawa w przedmiocie sposobu dotowania zadań realizowanych przez organizacje Wójt będzie aktualizował karty usług.”
2) Dodaje się § 5a o następującym brzmieniu:
„§ 5a. 1. Procedura współpracy organów gminy z organizacjami w przedmiocie tworzenia rocznego planu współpracy na kolejny rok winna uwzględniać możliwość czynnego udziału organizacji w procesie przygotowania projektu.
2. Przedstawiciele organizacji mogą składać propozycje dotyczące projektu rocznego planu współpracy na kolejny rok w terminie do 15 października.
3. Uwzględniając propozycje organizacji, a także uwagi i wnioski, o których mowa w § 7a pkt 3, Wójt przygotowuje projekt uchwały w sprawie rocznego programu współpracy na kolejny rok w terminie do 15 listopada.
4. W celu skonsultowania projektu uchwały Wójt zwołuje konferencję, do której stosuje się procedurę określoną w § 4. Do zaproszenia do udziału w konferencji dołącza się projekt uchwały. Przedmiotem konferencji jest skonsultowanie projektu, w tym, w przypadku braku możliwości uwzględnienia w projekcie programu propozycji, uwag i wniosków organizacji, złożenie przez Wójta informacji o przyczynach nieuwzględnienia tych propozycji.
5. Skonsultowany z organizacjami projekt uchwały zostaje przez Wójta przekazany Radzie Gminy. Przedstawiciele organizacji mogą uczestniczyć w posiedzeniach komisji i sesjach Rady Gminy Osielsko na zasadach określonych w Statucie Gminy Osielsko.”
1) Dodaje się § 7a o następującym brzmieniu:
„§ 7a. Ustala się następujący sposób monitorowania współpracy organów gminy z organizacjami pozarządowymi:
1) w sprawozdaniach składanych przez Wójta Radzie Gminy z pracy Wójta w okresach miedzy sesjami winna być przedstawiana informacja na temat współpracy z organizacjami;
2) informację o realizacji współpracy z organizacjami w przedmiocie udzielonych organizacjom dotacji zamieszcza się w „informacji z wykonania budżetu Gminy Osielsko za I półrocze 2005r.” oraz w „sprawozdaniu z wykonania budżetu Gminy Osielsko za 2005r.;
3) przedstawiciele organizacji mogą składać na temat realizacji współpracy uwagi i wnioski, które będą wykorzystane przy tworzeniu programu współpracy na kolejny rok;
4) na zasadach określonych w § 7 może zostać utworzony zespół monitorujący i oceniający współpracę przy czym, w przypadku inicjatywy organizacji, zespół zostanie utworzony obligatoryjnie;
5) informacje na temat udzielonych organizacjom dotacji i sposobie realizacji zadań umieszcza się na stronie internetowej Urzędu jako element dodatkowy „mapy aktywności”, o której mowa w § 3 ust.1 pkt 6, a informacje winny zawierać dane ze sprawozdań składanych przez organizacje z realizacji dotowanych zadań.”
§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Osielsko.
§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu w sposób zwyczajowo przyjęty oraz w BIP.
Uzasadnienie Rada Gminy Osielsko uchwaliła roczny program współpracy z organizacjami pozarządowymi na 2005r. w oparciu o projekt przygotowany przez Wójta, który został skonsultowany z przedstawicielami organizacji. W związku z przystąpieniem Gminy Osielsko do akcji społecznej „Przejrzysta Polska”, która zawiera zadanie obligatoryjne opracowania programu współpracy wg. określonego standardu postanowiono dokonać uzupełnienia naszego programu o elementy określone w standardzie konsultując zakres zmian z przedstawicielami organizacji.
W uchwalonym 25.11.2004r. programie współpracy nie zawarto zasad dotowania, które w całości reguluje ustawa. W celu jednak skutecznego informowania organizacji o obowiązujących regułach dotowania, w niniejszej uchwale zmieniającej zawarto postanowienia zobowiązujące Wójta do sporządzania kart informacyjnych, które będą zawierały określone przepisami prawa procedury dotowania wspieranych oraz powierzanych do realizacji organizacjom zadań publicznych, w tym procedury składania ofert, zawierania umów oraz składania sprawozdań, a także określono kanały dostępności kart. Uzupełniono program o procedurę tworzenia projektu programu współpracy z organizacjami na kolejny rok, aby lepiej zapewnić realizację tego zadania w oparciu o zasady partnerstwa, efektywności i jawności. Określono też sposób monitorowania współpracy organów gminy z organizacjami pozarządowymi, aby w jak najlepszym stopniu zapewnić jawność informacji o udzielonych dotacjach i zapewnić w procesie monitorowania możliwość udziału przedstawicieli organizacji.
Projekt niniejszej uchwały został skonsultowany z przedstawicielami organizacji pozarządowych w dniu 30 czerwca br.
ROBOCZY TEKST JEDNOLITY
rocznego programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz z podmiotami, o których mowa w art.3 ust.3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie – na 2005r.
opracowany na podstawie Uchwały nr VII/63/2004 Rady Gminy Osielsko z dnia 25 listopada 2004 r. ze zmianą dokonaną uchwałą V/57/05 Rady Gminy Osielsko z dnia 26 lipca 2005r.
Na podstawie art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. Nr 96, poz. 873 z późn. zm.) Rada Gminy Osielsko uchwala, co następuje:
§ 1. Uchwała reguluje formy współpracy w 2005r. organów gminy z organizacjami pozarządowymi oraz z podmiotami, o których mowa w art.3 ust.3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. Nr 96, poz. 873 z późn.zm.). § 2. Ilekroć w niniejszej uchwale jest mowa o: 1) organizacjach - należy przez to rozumieć organizacje pozarządowe oraz podmioty, o których mowa w art.3 ust.3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. Nr 96, poz. 873 z późn.zm.), 2) ustawie bez bliższego określenia - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. Nr 96, poz. 873 z późn.zm.). §3. 1. Współpraca z organizacjami w 2005r. będzie odbywała się w szczególności, w formach:
1) zlecania organizacjom realizacji zadań publicznych na zasadach określonych w ustawie z wyłączeniem zadań z zakresu pomocy społecznej do zlecania których stosuje się przepisy o pomocy społecznej;
2) wzajemnego informowania się o planowanych kierunkach działalności i współdziałania w celu zharmonizowania tych kierunków;
3) konsultowania z organizacjami, odpowiednio do zakresu ich działania, projektów aktów normatywnych w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji;
4) tworzenia wspólnych zespołów o charakterze doradczym i inicjatywnym, złożonych z przedstawicieli organizacji oraz organów gminy;
5) udzielania organizacjom ze strony Urzędu pomocy w przygotowywaniu wniosków o środki finansowe na realizację zadań;
6) promowania organizacji poprzez sporządzanie i umieszczanie na stronie internetowej Gminy Osielsko tzw. „mapy aktywności”, która będzie zawierała najistotniejsze dane o organizacjach w celu umożliwienia uzyskania przez zainteresowanych obywateli informacji o działalności organizacji.
2. W przedmiocie zlecania realizacji zadań publicznych, planuje się w szczególności kontynuowanie współpracy z organizacjami w obszarach działalności pożytku publicznego takich jak upowszechnianie kultury fizycznej i sportu oraz pomoc społeczna (w tym działalność charytatywna). Zlecanie przez Gminę realizacji zadań publicznych będzie następowało w formie powierzania wykonywania zadań publicznych wraz z udzieleniem dotacji na finansowanie ich realizacji, lub wspierania realizacji zadań publicznych wraz z udzieleniem dotacji na dofinansowanie ich realizacji - w ramach środków zabezpieczonych na określone zadania w budżecie Gminy Osielsko na 2005r.
3. Powierzanie organizacjom wykonywania zadań publicznych w innych niż wymienione w ust.2 obszarach działalności pożytku publicznego, o których mowa w art. 4 ustawy wraz z udzieleniem dotacji na ich finansowanie, bądź wspieranie takich zadań wraz z udzieleniem dotacji na dofinansowanie ich realizacji na zasadach przewidzianych w ustawie będzie mogło następować w przypadku zabezpieczenia środków na realizację określonego zadania w budżecie gminy. Nawiązanie współpracy w nowych obszarach działalności pożytku publicznego winno być poprzedzone odpowiednimi formami współdziałania, o których mowa w § 4 – 7.
„4. Wójt sporządzi karty usług, które będą zawierały określone przepisami prawa informacje o procedurach dotowania wspieranych lub powierzanych do realizacji organizacjom zadań publicznych, w tym procedury składania ofert, zawierania umów oraz składania sprawozdań. Karty usług będą zamieszczane na stronie internetowej Urzędu Gminy Osielsko oraz udostępniane w siedzibie Urzędu. W przypadku nastąpienia zmiany przepisów prawa w przedmiocie sposobu dotowania zadań realizowanych przez organizacje Wójt będzie karty usług aktualizował.”
§ 4. 1. Dla ułatwienia wzajemnego informowania się o planowanych kierunkach działalności i współdziałania, w celu zharmonizowania tych kierunków będą zwoływane konferencje.
2. Konferencje mogą być zwoływane z inicjatywy zarówno organizacji, jak i organów gminy. Organizatorem konferencji jest Wójt Gminy.
3. Konferencja zainicjowana przez organizację winna odbyć się w terminie 14 dni od daty złożenia wniosku Wójtowi Gminy chyba, że organizacja określi termin późniejszy.
4. Wójt jest obowiązany do zwołania konferencji z własnej inicjatywy w przedmiocie:
1) poinformowania organizacji o założeniach projektu budżetu w zakresie planowanych do realizacji zadań publicznych w oparciu o współpracę z organizacjami w formie zlecania im realizacji określonych zadań;
2) konsultacji projektu programu współpracy z organizacjami na kolejny rok.
5. Obradom konferencji przewodniczy Wójt lub osoba przez niego upoważniona. Do zasad obrad konferencji stosuje się odpowiednio przepisy § 44 oraz § 46 - 52 Statutu Gminy Osielsko.
6. Obrady konferencji muszą być protokołowane. Protokół podpisuje protokolant, przewodniczący konferencji. Kopię protokołu przekazuje się w ciągu 7 dni organizacjom i organom gminy. Organizacje i organy gminy uczestniczące w konferencji mogą wnieść na piśmie uwagi do protokołu w ciągu 14 dni od daty jego otrzymania. Wniesione uwagi razem z protokołem i ewentualnymi załącznikami stanowią akta, z którymi postępuje się zgodnie z instrukcją kancelaryjną dla organów gmin i związków międzygminnych.
7. Konferencje są jawne. O zwoływaniu konferencji należy zawiadomić pisemnie organizacje działające na terenie gminy, Radę Gminy i sołtysów na co najmniej 7 dni przed wyznaczonym terminem, określając miejsce i godzinę posiedzenia oraz porządek konferencji. Na konferencje zaprasza się przedstawiciela Powiatu Bydgoskiego w Radzie Organizacji Pozarządowych Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz przedstawiciela Gminy działającego w forum organizacji pozarządowych na szczeblu Powiatu.
Do zapewnienia jawności konferencji stosuje się odpowiednio § 139 Statutu Gminy Osielsko.
§ 5. Sołectwa inicjują współpracę z organizacjami na zasadach ustalonych w statucie sołectwa.
„§ 5a. 1. Procedura współpracy organów gminy z organizacjami w przedmiocie tworzenia rocznego programu współpracy na kolejny rok winna uwzględniać możliwość czynnego udziału organizacji w procesie przygotowania projektu.
2. Przedstawiciele organizacji mogą składać propozycje dotyczące projektu rocznego programu współpracy na kolejny rok w terminie do 15 października.
3. Uwzględniając propozycje organizacji, a także uwagi i wnioski, o których mowa w § 7a pkt 3, Wójt przygotowuje projekt uchwały w sprawie rocznego programu współpracy na kolejny rok w terminie do 15 listopada.
4. W celu skonsultowania projektu uchwały Wójt zwołuje konferencję, do której stosuje się procedurę określoną w § 4. Do zaproszenia do udziału w konferencji dołącza się projekt uchwały. Przedmiotem konferencji jest skonsultowanie projektu, w tym, w przypadku braku możliwości uwzględnienia w projekcie programu propozycji, uwag i wniosków organizacji, złożenie przez Wójta informacji o przyczynach nieuwzględnienia tych propozycji.
5. Skonsultowany z organizacjami projekt uchwały zostaje przez Wójta przekazany Radzie Gminy. Przedstawiciele organizacji mogą uczestniczyć w posiedzeniach komisji i sesjach Rady Gminy Osielsko na zasadach określonych w Statucie Gminy Osielsko.
§ 6. 1. Projekty uchwał Rady Gminy w dziedzinach dotyczących działalności statutowych organizacji winny być z organizacjami konsultowane.
2. Forum dla konsultowania projektów uchwał Rady Gminy w dziedzinach dotyczących działalności statutowych organizacji w szczególności stanowią konferencje, o których mowa w § 4 oraz zespoły, o których mowa w § 7.
3. Jeżeli projekt uchwały Rady Gminy dotyczy wąskiej merytorycznie dziedziny dotyczącej działalności statutowej danej organizacji, konsultowanie może się odbyć w ramach pracy właściwej merytorycznie komisji Rady Gminy.
4. Opinia o konsultowanym projekcie uchwały wyrażona przez daną organizację winna zostać zapisana w protokole konferencji, zespołu, bądź komisji Rady Gminy, może być również wyrażona przez organizację na piśmie w odrębnym dokumencie stanowiącym załącznik do protokołu.
§ 7. 1. W celu planowania optymalnej realizacji zadań publicznych należących do sfery działalności pożytku publicznego mogą być tworzone wspólne zespoły o charakterze doradczym i inicjatywnym, złożone z przedstawicieli organizacji oraz przedstawicieli organów gminy. Tworzenie zespołów odbywa się według właściwości merytorycznej danej działalności.
2. Z inicjatywą powołania zespołu mogą wystąpić organy gminy oraz organizacje.
3. Przedstawicieli organów gminy wchodzących w skład zespołu, o którym mowa w ust. 1 desygnują:
1) Wójt Gminy – pracowników urzędu i kierowników jednostek organizacyjnych Gminy;
2) Przewodniczący komisji Rady Gminy wg. właściwości merytorycznej – radnych.
4. Członkowie organizacji są desygnowani do pracy w zespole według zasad ustalonych przez organizacje.
5. W skład zespołów mogą wchodzić sołtysi, bądź upoważnieni przez nich członkowie rad sołeckich. Przepisy § 5 stosuje się odpowiednio.
6. Liczba przedstawicieli organizacji, przedstawicieli organów gminy i sołectwa winna być w zespole odpowiednio proporcjonalna.
7. Pracom zespołu przewodniczy osoba upoważniona przez Wójta. Z obrad zespołu sporządza się protokół, zasady określone w § 4 ust. 6 stosuje się odpowiednio.
„§ 7a. Ustala się następujący sposób monitorowania współpracy organów gminy z organizacjami pozarządowymi:
1) w sprawozdaniach składanych przez Wójta Radzie Gminy z pracy Wójta w okresach miedzy sesjami winna być przedstawiana informacja na temat współpracy z organizacjami;
2) informację o realizacji współpracy z organizacjami w przedmiocie udzielonych organizacjom dotacji zamieszcza się w „informacji z wykonania budżetu Gminy Osielsko za I półrocze 2005r.” oraz w „sprawozdaniu z wykonania budżetu Gminy Osielsko za 2005r.;
3) przedstawiciele organizacji mogą składać na temat realizacji współpracy uwagi i wnioski, które będą wykorzystane przy tworzeniu programu współpracy na kolejny rok;
4) na zasadach określonych w § 7 może zostać utworzony zespół monitorujący i oceniający współpracę przy czym, w przypadku inicjatywy organizacji, zespół zostanie utworzony obligatoryjnie;
5) informacje na temat udzielonych organizacjom dotacji i sposobie realizacji zadań umieszcza się na stronie internetowej Urzędu jako element dodatkowy „mapy aktywności”, o której mowa w § 3 ust.1 pkt 6, a informacje winny zawierać dane ze sprawozdań składanych przez organizacje z realizacji dotowanych zadań.”
§ 8. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.
§ 9. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu w sposób zwyczajowo przyjęty.
Uwaga: Zmiany wprowadzone uchwałą z dnia 26 listopada 2005r. zostały naniesione wytłuszczonym drukiem.
§ 1. W Uchwale Nr VII/ 63/2004 Rady Gminy Osielsko z dnia 25 listopada 2004 r. w sprawie uchwalenia rocznego programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz z podmiotami, o których mowa w art.3 ust.3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie – na 2005r. wprowadza się następujące zmiany: 1) W § 3:
a) w ust. 1 dodaje się pkt 5 i 6 o następującym brzmieniu:
„5) udzielania organizacjom ze strony Urzędu pomocy w przygotowywaniu wniosków o środki finansowe na realizację zadań;
6) promowania organizacji poprzez sporządzanie i umieszczanie na stronie internetowej Gminy Osielsko tzw. „mapy aktywności”, która będzie zawierała najistotniejsze dane o organizacjach w celu umożliwienia uzyskania przez zainteresowanych obywateli informacji o działalności organizacji.”
b) dodaje się ust. 4 o następującym brzmieniu:
„4. Wójt sporządzi karty usług, które będą zawierały określone przepisami prawa informacje o procedurach dotowania wspieranych lub powierzanych do realizacji organizacjom zadań publicznych, w tym procedury składania ofert, zawierania umów oraz składania sprawozdań. Karty usług będą zamieszczane na stronie internetowej Urzędu Gminy Osielsko oraz udostępniane w siedzibie Urzędu. W przypadku nastąpienia zmiany przepisów prawa w przedmiocie sposobu dotowania zadań realizowanych przez organizacje Wójt będzie aktualizował karty usług.”
2) Dodaje się § 5a o następującym brzmieniu:
„§ 5a. 1. Procedura współpracy organów gminy z organizacjami w przedmiocie tworzenia rocznego planu współpracy na kolejny rok winna uwzględniać możliwość czynnego udziału organizacji w procesie przygotowania projektu.
2. Przedstawiciele organizacji mogą składać propozycje dotyczące projektu rocznego planu współpracy na kolejny rok w terminie do 15 października.
3. Uwzględniając propozycje organizacji, a także uwagi i wnioski, o których mowa w § 7a pkt 3, Wójt przygotowuje projekt uchwały w sprawie rocznego programu współpracy na kolejny rok w terminie do 15 listopada.
4. W celu skonsultowania projektu uchwały Wójt zwołuje konferencję, do której stosuje się procedurę określoną w § 4. Do zaproszenia do udziału w konferencji dołącza się projekt uchwały. Przedmiotem konferencji jest skonsultowanie projektu, w tym, w przypadku braku możliwości uwzględnienia w projekcie programu propozycji, uwag i wniosków organizacji, złożenie przez Wójta informacji o przyczynach nieuwzględnienia tych propozycji.
5. Skonsultowany z organizacjami projekt uchwały zostaje przez Wójta przekazany Radzie Gminy. Przedstawiciele organizacji mogą uczestniczyć w posiedzeniach komisji i sesjach Rady Gminy Osielsko na zasadach określonych w Statucie Gminy Osielsko.”
1) Dodaje się § 7a o następującym brzmieniu:
„§ 7a. Ustala się następujący sposób monitorowania współpracy organów gminy z organizacjami pozarządowymi:
1) w sprawozdaniach składanych przez Wójta Radzie Gminy z pracy Wójta w okresach miedzy sesjami winna być przedstawiana informacja na temat współpracy z organizacjami;
2) informację o realizacji współpracy z organizacjami w przedmiocie udzielonych organizacjom dotacji zamieszcza się w „informacji z wykonania budżetu Gminy Osielsko za I półrocze 2005r.” oraz w „sprawozdaniu z wykonania budżetu Gminy Osielsko za 2005r.;
3) przedstawiciele organizacji mogą składać na temat realizacji współpracy uwagi i wnioski, które będą wykorzystane przy tworzeniu programu współpracy na kolejny rok;
4) na zasadach określonych w § 7 może zostać utworzony zespół monitorujący i oceniający współpracę przy czym, w przypadku inicjatywy organizacji, zespół zostanie utworzony obligatoryjnie;
5) informacje na temat udzielonych organizacjom dotacji i sposobie realizacji zadań umieszcza się na stronie internetowej Urzędu jako element dodatkowy „mapy aktywności”, o której mowa w § 3 ust.1 pkt 6, a informacje winny zawierać dane ze sprawozdań składanych przez organizacje z realizacji dotowanych zadań.”
§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Osielsko.
§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu w sposób zwyczajowo przyjęty oraz w BIP.
Uzasadnienie Rada Gminy Osielsko uchwaliła roczny program współpracy z organizacjami pozarządowymi na 2005r. w oparciu o projekt przygotowany przez Wójta, który został skonsultowany z przedstawicielami organizacji. W związku z przystąpieniem Gminy Osielsko do akcji społecznej „Przejrzysta Polska”, która zawiera zadanie obligatoryjne opracowania programu współpracy wg. określonego standardu postanowiono dokonać uzupełnienia naszego programu o elementy określone w standardzie konsultując zakres zmian z przedstawicielami organizacji.
W uchwalonym 25.11.2004r. programie współpracy nie zawarto zasad dotowania, które w całości reguluje ustawa. W celu jednak skutecznego informowania organizacji o obowiązujących regułach dotowania, w niniejszej uchwale zmieniającej zawarto postanowienia zobowiązujące Wójta do sporządzania kart informacyjnych, które będą zawierały określone przepisami prawa procedury dotowania wspieranych oraz powierzanych do realizacji organizacjom zadań publicznych, w tym procedury składania ofert, zawierania umów oraz składania sprawozdań, a także określono kanały dostępności kart. Uzupełniono program o procedurę tworzenia projektu programu współpracy z organizacjami na kolejny rok, aby lepiej zapewnić realizację tego zadania w oparciu o zasady partnerstwa, efektywności i jawności. Określono też sposób monitorowania współpracy organów gminy z organizacjami pozarządowymi, aby w jak najlepszym stopniu zapewnić jawność informacji o udzielonych dotacjach i zapewnić w procesie monitorowania możliwość udziału przedstawicieli organizacji.
Projekt niniejszej uchwały został skonsultowany z przedstawicielami organizacji pozarządowych w dniu 30 czerwca br.
ROBOCZY TEKST JEDNOLITY
rocznego programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz z podmiotami, o których mowa w art.3 ust.3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie – na 2005r.
opracowany na podstawie Uchwały nr VII/63/2004 Rady Gminy Osielsko z dnia 25 listopada 2004 r. ze zmianą dokonaną uchwałą V/57/05 Rady Gminy Osielsko z dnia 26 lipca 2005r.
Na podstawie art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. Nr 96, poz. 873 z późn. zm.) Rada Gminy Osielsko uchwala, co następuje:
§ 1. Uchwała reguluje formy współpracy w 2005r. organów gminy z organizacjami pozarządowymi oraz z podmiotami, o których mowa w art.3 ust.3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. Nr 96, poz. 873 z późn.zm.). § 2. Ilekroć w niniejszej uchwale jest mowa o: 1) organizacjach - należy przez to rozumieć organizacje pozarządowe oraz podmioty, o których mowa w art.3 ust.3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. Nr 96, poz. 873 z późn.zm.), 2) ustawie bez bliższego określenia - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. Nr 96, poz. 873 z późn.zm.). §3. 1. Współpraca z organizacjami w 2005r. będzie odbywała się w szczególności, w formach:
1) zlecania organizacjom realizacji zadań publicznych na zasadach określonych w ustawie z wyłączeniem zadań z zakresu pomocy społecznej do zlecania których stosuje się przepisy o pomocy społecznej;
2) wzajemnego informowania się o planowanych kierunkach działalności i współdziałania w celu zharmonizowania tych kierunków;
3) konsultowania z organizacjami, odpowiednio do zakresu ich działania, projektów aktów normatywnych w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji;
4) tworzenia wspólnych zespołów o charakterze doradczym i inicjatywnym, złożonych z przedstawicieli organizacji oraz organów gminy;
5) udzielania organizacjom ze strony Urzędu pomocy w przygotowywaniu wniosków o środki finansowe na realizację zadań;
6) promowania organizacji poprzez sporządzanie i umieszczanie na stronie internetowej Gminy Osielsko tzw. „mapy aktywności”, która będzie zawierała najistotniejsze dane o organizacjach w celu umożliwienia uzyskania przez zainteresowanych obywateli informacji o działalności organizacji.
2. W przedmiocie zlecania realizacji zadań publicznych, planuje się w szczególności kontynuowanie współpracy z organizacjami w obszarach działalności pożytku publicznego takich jak upowszechnianie kultury fizycznej i sportu oraz pomoc społeczna (w tym działalność charytatywna). Zlecanie przez Gminę realizacji zadań publicznych będzie następowało w formie powierzania wykonywania zadań publicznych wraz z udzieleniem dotacji na finansowanie ich realizacji, lub wspierania realizacji zadań publicznych wraz z udzieleniem dotacji na dofinansowanie ich realizacji - w ramach środków zabezpieczonych na określone zadania w budżecie Gminy Osielsko na 2005r.
3. Powierzanie organizacjom wykonywania zadań publicznych w innych niż wymienione w ust.2 obszarach działalności pożytku publicznego, o których mowa w art. 4 ustawy wraz z udzieleniem dotacji na ich finansowanie, bądź wspieranie takich zadań wraz z udzieleniem dotacji na dofinansowanie ich realizacji na zasadach przewidzianych w ustawie będzie mogło następować w przypadku zabezpieczenia środków na realizację określonego zadania w budżecie gminy. Nawiązanie współpracy w nowych obszarach działalności pożytku publicznego winno być poprzedzone odpowiednimi formami współdziałania, o których mowa w § 4 – 7.
„4. Wójt sporządzi karty usług, które będą zawierały określone przepisami prawa informacje o procedurach dotowania wspieranych lub powierzanych do realizacji organizacjom zadań publicznych, w tym procedury składania ofert, zawierania umów oraz składania sprawozdań. Karty usług będą zamieszczane na stronie internetowej Urzędu Gminy Osielsko oraz udostępniane w siedzibie Urzędu. W przypadku nastąpienia zmiany przepisów prawa w przedmiocie sposobu dotowania zadań realizowanych przez organizacje Wójt będzie karty usług aktualizował.”
§ 4. 1. Dla ułatwienia wzajemnego informowania się o planowanych kierunkach działalności i współdziałania, w celu zharmonizowania tych kierunków będą zwoływane konferencje.
2. Konferencje mogą być zwoływane z inicjatywy zarówno organizacji, jak i organów gminy. Organizatorem konferencji jest Wójt Gminy.
3. Konferencja zainicjowana przez organizację winna odbyć się w terminie 14 dni od daty złożenia wniosku Wójtowi Gminy chyba, że organizacja określi termin późniejszy.
4. Wójt jest obowiązany do zwołania konferencji z własnej inicjatywy w przedmiocie:
1) poinformowania organizacji o założeniach projektu budżetu w zakresie planowanych do realizacji zadań publicznych w oparciu o współpracę z organizacjami w formie zlecania im realizacji określonych zadań;
2) konsultacji projektu programu współpracy z organizacjami na kolejny rok.
5. Obradom konferencji przewodniczy Wójt lub osoba przez niego upoważniona. Do zasad obrad konferencji stosuje się odpowiednio przepisy § 44 oraz § 46 - 52 Statutu Gminy Osielsko.
6. Obrady konferencji muszą być protokołowane. Protokół podpisuje protokolant, przewodniczący konferencji. Kopię protokołu przekazuje się w ciągu 7 dni organizacjom i organom gminy. Organizacje i organy gminy uczestniczące w konferencji mogą wnieść na piśmie uwagi do protokołu w ciągu 14 dni od daty jego otrzymania. Wniesione uwagi razem z protokołem i ewentualnymi załącznikami stanowią akta, z którymi postępuje się zgodnie z instrukcją kancelaryjną dla organów gmin i związków międzygminnych.
7. Konferencje są jawne. O zwoływaniu konferencji należy zawiadomić pisemnie organizacje działające na terenie gminy, Radę Gminy i sołtysów na co najmniej 7 dni przed wyznaczonym terminem, określając miejsce i godzinę posiedzenia oraz porządek konferencji. Na konferencje zaprasza się przedstawiciela Powiatu Bydgoskiego w Radzie Organizacji Pozarządowych Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz przedstawiciela Gminy działającego w forum organizacji pozarządowych na szczeblu Powiatu.
Do zapewnienia jawności konferencji stosuje się odpowiednio § 139 Statutu Gminy Osielsko.
§ 5. Sołectwa inicjują współpracę z organizacjami na zasadach ustalonych w statucie sołectwa.
„§ 5a. 1. Procedura współpracy organów gminy z organizacjami w przedmiocie tworzenia rocznego programu współpracy na kolejny rok winna uwzględniać możliwość czynnego udziału organizacji w procesie przygotowania projektu.
2. Przedstawiciele organizacji mogą składać propozycje dotyczące projektu rocznego programu współpracy na kolejny rok w terminie do 15 października.
3. Uwzględniając propozycje organizacji, a także uwagi i wnioski, o których mowa w § 7a pkt 3, Wójt przygotowuje projekt uchwały w sprawie rocznego programu współpracy na kolejny rok w terminie do 15 listopada.
4. W celu skonsultowania projektu uchwały Wójt zwołuje konferencję, do której stosuje się procedurę określoną w § 4. Do zaproszenia do udziału w konferencji dołącza się projekt uchwały. Przedmiotem konferencji jest skonsultowanie projektu, w tym, w przypadku braku możliwości uwzględnienia w projekcie programu propozycji, uwag i wniosków organizacji, złożenie przez Wójta informacji o przyczynach nieuwzględnienia tych propozycji.
5. Skonsultowany z organizacjami projekt uchwały zostaje przez Wójta przekazany Radzie Gminy. Przedstawiciele organizacji mogą uczestniczyć w posiedzeniach komisji i sesjach Rady Gminy Osielsko na zasadach określonych w Statucie Gminy Osielsko.
§ 6. 1. Projekty uchwał Rady Gminy w dziedzinach dotyczących działalności statutowych organizacji winny być z organizacjami konsultowane.
2. Forum dla konsultowania projektów uchwał Rady Gminy w dziedzinach dotyczących działalności statutowych organizacji w szczególności stanowią konferencje, o których mowa w § 4 oraz zespoły, o których mowa w § 7.
3. Jeżeli projekt uchwały Rady Gminy dotyczy wąskiej merytorycznie dziedziny dotyczącej działalności statutowej danej organizacji, konsultowanie może się odbyć w ramach pracy właściwej merytorycznie komisji Rady Gminy.
4. Opinia o konsultowanym projekcie uchwały wyrażona przez daną organizację winna zostać zapisana w protokole konferencji, zespołu, bądź komisji Rady Gminy, może być również wyrażona przez organizację na piśmie w odrębnym dokumencie stanowiącym załącznik do protokołu.
§ 7. 1. W celu planowania optymalnej realizacji zadań publicznych należących do sfery działalności pożytku publicznego mogą być tworzone wspólne zespoły o charakterze doradczym i inicjatywnym, złożone z przedstawicieli organizacji oraz przedstawicieli organów gminy. Tworzenie zespołów odbywa się według właściwości merytorycznej danej działalności.
2. Z inicjatywą powołania zespołu mogą wystąpić organy gminy oraz organizacje.
3. Przedstawicieli organów gminy wchodzących w skład zespołu, o którym mowa w ust. 1 desygnują:
1) Wójt Gminy – pracowników urzędu i kierowników jednostek organizacyjnych Gminy;
2) Przewodniczący komisji Rady Gminy wg. właściwości merytorycznej – radnych.
4. Członkowie organizacji są desygnowani do pracy w zespole według zasad ustalonych przez organizacje.
5. W skład zespołów mogą wchodzić sołtysi, bądź upoważnieni przez nich członkowie rad sołeckich. Przepisy § 5 stosuje się odpowiednio.
6. Liczba przedstawicieli organizacji, przedstawicieli organów gminy i sołectwa winna być w zespole odpowiednio proporcjonalna.
7. Pracom zespołu przewodniczy osoba upoważniona przez Wójta. Z obrad zespołu sporządza się protokół, zasady określone w § 4 ust. 6 stosuje się odpowiednio.
„§ 7a. Ustala się następujący sposób monitorowania współpracy organów gminy z organizacjami pozarządowymi:
1) w sprawozdaniach składanych przez Wójta Radzie Gminy z pracy Wójta w okresach miedzy sesjami winna być przedstawiana informacja na temat współpracy z organizacjami;
2) informację o realizacji współpracy z organizacjami w przedmiocie udzielonych organizacjom dotacji zamieszcza się w „informacji z wykonania budżetu Gminy Osielsko za I półrocze 2005r.” oraz w „sprawozdaniu z wykonania budżetu Gminy Osielsko za 2005r.;
3) przedstawiciele organizacji mogą składać na temat realizacji współpracy uwagi i wnioski, które będą wykorzystane przy tworzeniu programu współpracy na kolejny rok;
4) na zasadach określonych w § 7 może zostać utworzony zespół monitorujący i oceniający współpracę przy czym, w przypadku inicjatywy organizacji, zespół zostanie utworzony obligatoryjnie;
5) informacje na temat udzielonych organizacjom dotacji i sposobie realizacji zadań umieszcza się na stronie internetowej Urzędu jako element dodatkowy „mapy aktywności”, o której mowa w § 3 ust.1 pkt 6, a informacje winny zawierać dane ze sprawozdań składanych przez organizacje z realizacji dotowanych zadań.”
§ 8. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.
§ 9. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu w sposób zwyczajowo przyjęty.
Uwaga: Zmiany wprowadzone uchwałą z dnia 26 listopada 2005r. zostały naniesione wytłuszczonym drukiem.