Na podstawie art. 19 ust. 2 pkt 1 i 5 ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (Dz. U. z 2023 r. poz. 122) oraz zarządzenia Nr 232/2024 z dnia 14 sierpnia 2024 roku Wojewody Kujawsko – Pomorskiego w sprawie organizacji i zasad działania wojewódzkiego systemu wczesnego ostrzegania oraz systemu wykrywania i alarmowania na terenie województwa kujawsko, zarządza się co następuje:
§ 1.1. Tworzy się na terenie gminy Osielsko system ostrzegania i alarmowania (SOiA), oparty na systemie wczesnego ostrzegania (SWO), systemie wykrywania i alarmowania (SWA). 
2. Gminny SOiA obejmuje kierowników jednostek organizacyjnych i  zakłady stwarzające zagrożenie wystąpienia poważnej awarii przemysłowej.

§ 2.Do zadań realizowanych w ramach  gminnego SOiA należą:
1)  monitorowanie zagrożeń;
2)  analizowanie i prognozowanie zagrożeń;
3) ocena zagrożeń występujących na terenie gminy;
4) zapewnienie przepływu informacji w zakresie występujących zagrożeń;
5) ostrzeganie i alarmowanie ludności o zagrożeniach oraz informowanie o zasadach zachowania się przed i w trakcie ich wystąpienia;
6) gromadzenie i udzielanie informacji o zagrożeniach.

§ 3.1. Zadania SOiA w gminie realizowane są poprzez Gminny Zespół Zarzadzania Kryzysowego (GZZK).
2. GZZK wchodzący w skład SOiA współpracuje z Powiatowym Centrum Zarzadzania Kryzysowego (PCZK) i Bydgoskim Centrum Zarzadzania Kryzysowego (BCZK) oraz           z zespołami zarządzania kryzysowego sąsiadujących  gmin. Współpraca polega  na  wymianie uzyskanych w toku realizacji zadań informacji mających bezpośredni lub pośredni związek     z wystąpieniem zagrożeń dla ludności lub środowiska. 

§ 4.1. Wójt Gminy sprawuje całodobowy nadzór nad funkcjonowaniem SOiA na obszarze gminy.
2. Informacje uzyskane w ramach działania SOiA dotyczące występowania zagrożeń na terenie gminy i wymagające podjęcia szczególnych działań, w tym ostrzegania i alarmowania ludności przekazywane są w formie raportów do BCZK.

§ 5.Osoby funkcyjne odpowiedzialne w zakresie swoich kompetencji za realizację zadań 
w ramach SOiA przygotowują się do realizacji tychże zadań poprzez:
1) działania planistyczne, organizacyjne i szkoleniowe dotyczące:
a) aktualizacji danych o potencjalnych źródłach zagrożeń w ramach planu zarządzania kryzysowego,
b)  aktualizację procedur regulujących działanie systemu ujętych w planie zarządzania kryzysowego, 
c) organizacji systemu łączności oraz wymianę informacji o zagrożeniach,
d) tworzenia warunków do preferencyjnego przekazu informacji w ramach SOiA;
2) udział w szkoleniach i ćwiczeniach mających na  celu podniesienie wiedzy osób funkcyjnych w zakresie właściwości źródeł zagrożeń, systemów ochrony przed zagrożeniami, sposobów i metodyk dokonywania pomiarów, oceny sytuacji, usuwania skutków oraz prawnych rozwiązań ochrony przed zagrożeniami. 

§ 6.Szczegółowe zasady organizacji i działania  SOiA na terenie gminy opisano w:
1) załączniku nr 1 do zarządzenia, normującym zasady działania systemu wczesnego ostrzegania SWO na terenie gminy Osielsko;
2) załączniku nr 2 do zarządzenia, normującym zasady działania systemu wykrywania i alarmowania SWA na terenie  gminy Osielsko.

§ 7.Wykonanie zarządzenia, przygotowanie SWO i SWA do realizacji zadań oraz do udziału  w ćwiczeniach i treningach  elementów systemu SOiA powierzam Głównemu Specjaliście ds. Zarządzania Kryzysowego i OC.

§ 8.1. Traci moc Zarządzenie Nr 3/2020 Wójta Gminy Osielsko – Szefa Obrony Cywilnej Gminy z dnia 22 stycznia 2020 r. w sprawie: organizacji i zasad działania systemu wykrywania i alarmowania na terenie gminy Osielsko.
2. Traci moc Zarządzenie Nr 90/2019 Wójta Gminy Osielsko – Szefa Obrony Cywilnej Gminy z dnia 9 grudnia 2019 r. w sprawie: organizacji systemu wczesnego ostrzegania o zagrożeniach na terenie gminy Osielsko. 
 
§ 9.Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.



Załączniki:

Załącznik Nr 1 do Zarządzenia
Załącznik Nr 2 do Zarządzenia